ביטוח דירה: מה חשוב שתדעו כשוכרים

כשליש מהדירות במדינת ישראל מושכרות, אבל שוכרים רבים עדיין לא מודעים מספיק לחשיבות ביטוח הדירה מבחינתם. גרים בדירה שכורה? כך תשמרו על האינטרסים שלכם בכיסויי תכולה, צד ג' ומבנה.

הריבית הגבוהה והעלייה במחירי הדירות הובילו בשנים האחרונות עוד ועוד ישראלים לגור בדירות שכורות. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שפורסמו באוגוסט 2023 ונכונים ליולי 2022, במדינת ישראל קיימות כ-800 אלף דירות שכורות, כ-28.1% מכלל הדירות בארץ. קצב הגידול במלאי הדירות להשכרה בעשר השנים האחרונות עומד על כ-3.4% בשנה, לעומת קצב גידול של 1.9% בלבד בשנה בדירות בכלל.

זה אומר שהיצע הדירות להשכרה גדל בעשור האחרון – ואיתו גדלו גם הביקושים. המגמה אף הקצינה מה-7 באוקטובר ותחילת מלחמת "חרבות ברזל", האטה משמעותית את קצב הבנייה של דירות חדשות; ופיזרה ברחבי הארץ עשרות עד מאות אלפי מפונים מהצפון והדרום, שחלקם שוקלים לשכור דירה באזורים שנחשבים בטוחים יותר.

במצב עניינים זה, שבו כמעט שליש מהדירות בישראל צפויות להיות דירות מושכרות, כדאי להסב את תשומת לבם של השוכרים, חדשים כוותיקים: אם חשבתם שביטוח דירה זה עניין רק למשכירי דירות, תחשבו שוב. ביטוח דירה, אחד הכיסויים החשובים בעולם הביטוח, רלוונטי בהחלט גם לדיירים שוכרים, על אף שהמבנה בו הם מתגוררים אינו בבעלותם.

מה אם כן חשוב שתדעו ותבדקו, כשוכרי דירות? נתחיל במובן מאליו ונמשיך משם הלאה.

 

ביטוח תכולה

רוב השוכרים יודעים ומבינים שביטוח התכולה חשוב עבורם, משום שבדרך כלל רוב הרכוש בדירה השכורה שייך להם. ביטוח תכולה מטרתו לכסות על נזקים שייגרמו לרכוש כתוצאה ממגוון רחב של סיכונים הכלולים ברשימת מקרי הביטוח שבפוליסה, בהם פגעי מזג אוויר כמו ברד, שיטפון והצפה ממקור מים חיצוני, שריפה, פיצוץ, שוד ופריצה ועוד. עם זאת, ביטוח תכולה כולל גם החרגות, הן בגורמי נזק שאינם מכוסים והן בפרטי רכוש שאינם כלולים או מכוסים באופן חלקי בלבד בפוליסה.

כאן אתם נכנסים לתמונה, שוכרים יקרים: מומלץ שתבדקו  בקפדנות מה כתוב בפוליסה, ותקראו את סעיפי ביטוח התכולה. כמה נקודות שכדאי לדעת בכל מקרה:

  • ביטוח תכולה מגביל את הכיסוי הביטוחי לפריטי תכולה מסוימים: כסף מזומן או תלושי קניה – עד 0.5% מסכום ביטוח התכולה, תכשיטים וכלי זהב – עד 10% מסכום ביטוח התכולה; שעוני יד – עד 10% מסכום ביטוח התכולה ועוד
  • ביטוח תכולה מחריג מהכיסוי רשימת פריטים, הכוללת בין השאר ניירות ערך, מסמכים, מתכות ואבנים יקרות במצב גולמי, כרטיסי הגרלה וטיסה, כלי נשק ותחמושת ועוד.
  • ביטוח תכולה מחריג נזקים שייגרמו לרכוש, בין היתר, כתוצאה ממלחמה, פיגוע טרור, הפיכה, קרינה גרעינית ו/או זיהום רדיואקטיבי.

כשוכרי דירות חשוב שתהיו מעורבים, מיד לאחר כניסתכם לדירה, בקיום או עדכון סקר תכולת דירה, שיבוצע על ידי סוקר מטעם חברת הביטוח. הסקר נועד לתעד מה קיים בדירה ומה השווי של כל אחד מפריטי הרכוש והציוד לפי ערך כחדש, כך שבמקרה של נזק הכלול בפוליסה, ניתן יהיה להחזיר את המבוטחים למצבם ערב קרות הנזק.

 

ביטוח צד ג' 

שוכרים רבים אינם מודעים לכך, אבל עלולים להתרחש לא מעט מקרים שיכולים לגרור התנהלות משפטית.אם, לדוגמא, השכן קפץ לביקור וננשך  על ידי כלב בדירה, אתם חשופים לתביעה משפטית ולדרישת פיצויים, שעלולות להתברר כיקרות מאוד, הן מבחינת עלויות משפטיות שוטפות והן מבחינת תשלומי פיצויים שעלולים להיפסק נגדכם.

ביטוח צד ג' לדירה שנרכש על ידי בעל הדירה במסגרת ביטוח המבנה, אמנם יכול לעזור, אבל מכסה בראש ובראשונה נזקים שנגרמים ברשלנותו, כמשכיר, כלומר, אם אתם גרמתם נזק לצד שלישי- אין כיסוי בפוליסה. ישנה אפשרות להציע לבעל הדירה להוסיף אתכם לכיסוי צד שלישי תחת סעיף מיוחד ('אחריות צולבת') ואז גם נזקים שאתם תגרמו לצד שלישי יהיו מכוסים ,. שימו לב כי כיסוי צד שלישי ניתן במסגרת ביטוח התכולה שאותו אתם רוכשים בעצמכם.

 

ביטוח מבנה

AIG Rent: הגנה כפולה 

מחפשים ביטוח דירה מעולה? AIG Rent מעניק הגנה למשכיר והגנה לשוכר . מדובר בשתי פוליסות נפרדות, המשלבות כיסוי למשכירים כנגד נזקי מבנה, כיסוי לשוכרים כנזק נזקי תכולה ושורה של הטבות ייחודיות.

AIG Rent כולל גם סעיף אחריות צולבת בביטוח מבנה, המכסה נזק לצד שלישי ללא תלות בשאלה האם נגרם על ידי השוכרים או על ידי המשכירים.

לפירוט כל הכיסויים המיוחדים וההטבות ללקוחות RENT AIG בביטוח דירה 

 

המידע המוצג הוא מידע כללי בלבד ולא ישמש לקביעת החובות והזכויות עפ"י תנאי הפוליסה או ככלי לפרשנות, והנוסח המחייב את איי אי ג'י ישראל חברה לביטוח בע"מ הוא הנוסח המופיע בפוליסה ו/או בכתבי הכיסוי ו/או בכתבי השירות ו/או בהרחבות והנספחים המצורפים לפוליסה. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם.
חלק מהכיסויים ו/או כתבי השירות כרוכים בעלויות נוספות ו/או בתשלום השתתפות עצמית.
שירותים מסוימים מוגבלים לשעות הפעילות המפורטות בפוליסה ו/ או בכתבי השירות.

קבלו הצעת מחיר מהירה ומשתלמת


    הורדת מסמכים