ביטוח בריאות ממלכתי – מגזין AIG

השוויצרים הצביעו נגד ביטוח בריאות ממלכתי

ההתרחשות בשוויצריה מאירה באור יקרות את מבנה ביטוח הבריאות בישראל, הנחשבת לאחת המדינות המתקדמות בנושא ביטוח בריאות

ביום ראשון 28 בספטמבר 2014 התקיים בשוויצריה משאל עם בנושא ביטוח בריאות ממלכתי. כשני שליש מן המצביעים (64%) דחו את ההצעה לקיים במדינה ביטוח רפואי באחריות הממשלה ולהשאיר על כנו את המצב בו ביטוח בריאות הינו פרטי בלבד. זאת הפעם השנייה שהנושא עולה על סדר היום של שוויצריה ונדחה ברוב גדול. הפעם הראשונה היתה בשנת 2007, אז ההתנגדות הגיעה לשיעור של 71%.

הציבור השוויצרי אמנם דחה את הרפורמה המתוכננת, אך מומחים טוענים כי שוויצריה לא תוכל להימנע עוד זמן רב מהנהגת ביטוח בריאות ממלכתי. מחירי הביטוח הפרטי, שהוא האופציה היחידה של אזרחי שוויצריה ליהנות מביטוח בריאות, עלו בשנים האחרונות בעשרות אחוזים. השכר הממוצע בשוויצריה הוא כ-5,300 דולרים בחודש, כאשר העלות הממוצעת לביטוח בריאות היא כ-400 דולרים.
הסיבות לדחיית הרפורמה להנהגת ביטוח בריאות ממלכתי בשוויצריה הן בעיקרן כלכליות; שוויצריה היא אחת מן המדינות הבודדות באירופה בה מערכת הבריאות היא נטולת חובות והשוויצרים אוהבים את מדינתם כאי של יציבות כלכלית בתוך האוקיינוס הסוער של משברים כלכליים. אך, כאמור, העול על תקציב המשפחה השוויצרית הופך להיות כבד וייתכן כי בעתיד הקרוב ימצאו את עצמם – לראשונה – אלפי שוויצרים ללא כיסוי ביטוחי. 100,000 חתימות של אזרחים הניעו את הניסיון הנוסף לשנות את מבנה ביטוח הבריאות במדינה, שינוי שיחכה לפעם הבאה.

ההתרחשות בשוויצריה מאירה באור יקרות את מבנה ביטוח הבריאות בישראל, הנחשבת לאחת המדינות המתקדמות בנושא. בישראל יש שלושה רבדים של ביטוח בריאות: 1. ביטוח בריאות ממלכתי המסופק לכל אזרח במדינת ישראל, 2. ביטוח בריאות משלים באמצעות קופות החולים, 3. ביטוח בריאות פרטי באמצעות חברות הביטוח. המבנה הרב-שכבתי מבטיח לכל אזרח טיפול רפואי בעת הצורך ומאפשר לכל אחד להרחיב את סל הפתרונות בהתאמה אישית.

קבלו הצעת מחיר מהירה ומשתלמת


    הורדת מסמכים