מכוניות ג'יימס בונד - האתגר והמיתוס

מכוניות הספורט של ג'יימס בונד – האתגר והמיתוס

אחד האתגרים המורכבים ביותר בסרטי 007 המפורסמים היה עיצוב מכוניות שיתאימו לזוהר של מרגל העל. הכירו את מכוניות ג'יימס בונד המפורסמות ומה הקשר ביניהן לבין נהיגה בטוחה?

ג'יימס בונד, האיש והאגדה, ואיתו מכוניות ג'יימס בונד, הם מיתוסים שכולנו גדלנו עליהם, ולא משנה בני כמה אנחנו. סדרת הסרטים המצליחה על המרגל הזוהר בעל הקסם והמבטא הבריטי, המתוחכם והחלקלק, שמפיל ברשתו נשים יפיפיות, ליווה רבים מאיתנו במהלך השנים, כאשר המבוגרים שבחבורה זוכרים את שון קונרי השרמנטי שגילם את דמותו, בעוד שהצעירים יותר מיודעים יותר לדניאל קרייג הכריזמטי.

אמצעי ריגול מתוחכמים, נשים זוהרות, לבוש ללא רבב ואריסטוקרטיה בשירות הוד מלכותה, הם הסממנים הבולטים בכל סרטי ג'יימס בונד, אולם ללא ספק, את ההצגה גנבה בכל פעם מכונית ג'יימס בונד אחרת, כשבכל אחד ואחד מהסרטים התמוגגנו מסצנות בהשתתפות המכוניות שידעו, כך עושה רושם, לעשות הכל, מלבד אולי פופקורן שילווה את המשך הצפייה.

מכוניות ג'יימס בונד בהן נהג הסוכן הנוצץ בסרטים היו מתוחכמות, נוצצות, ונצרבו היטב בתודעת הקהל שאפילו מבלי להיות מודעים לכך, חיפשו אותן אחר כך. רובן היו דגמים אנגליים, כמתבקש ממרגל בריטי מסוקס.

למרות שבספריו של איאן פלמינג, הסופר שעומד מאחורי סדרת הספרים, המכונית של בונד היתה תמיד בנטלי ספורטיבית, הרי שבסרטים נעשה שימוש במנעד רחב של דגמים, כשהמכנה המשותף, לכולן הוא אכן, היותן מכוניות ספורט נוצצות ומהירות.

זה התחיל בשנות הששים של המאה העשרים, עם מכונית יחסית צנועה אבל מרשימה מאד בתקופה המדוברת. מכונית בייצור בריטי (כמובן), עם גג נפתח, שגמעה בקלילות דרכי עפר משובשות.

בהמשך תפסה את מקומה הבנטלי האגדית, מכונית אנגלית יוקרתית שעד היום נתפסת כרכב יוקרה בעל מוניטין עולמי. השנה, 1963, ולא תאמינו, אבל בונד בסרט זה מדבר בטלפון המותקן במכונית.

האסטון מרטין שתפסה את מקום הבנטלי למשך שנתיים רצופות, היא אחד מהסמלים המזוהים ביותר של סדרת הסרטים, עם תוספות וגאדג'טים שהוסיפו המפיקים, כמו מכונת ירייה, כסא מפלט, בדומה לאלו של מטוסים, ועוד דברים טובים.

אחרי הפסקה קצרה, בה נעשה שימוש בטויוטה, חזרה האסטון מרטין לככב בסרט משנת 1968. דגם זה, DBS, לא יוצר יותר לאחר הסרט (בשירות הוד מלכותה), עם הסוף שובר הלב שלו, אולם מכונית אחרת של החברה כיכבה גם בסרטי ההמשך, בשנות השמונים והתשעים ובתחילת שנות האלפיים.

אי אפשר שלא לציין את הרולס רויס הכסופה והמשגעת בה עשה שימוש ג'יימס בונד בסרט רשיון להרוג. בסרט זה נדחפת המכונית כשבונד בתוכה אל הנהר, והוא ניצל רק בזכות התושייה שהוא מגלה, בעת שהוא נושם אוויר מגלגל הספייר שבתא המטען. לרולס רויס שלום.

לא לנסות בבית

דגמים מרשימים נוספים בסדרת מכוניות ג'יימס בונד היו פורד מוסטנג, מרקורי, לוטוס אספרי ולוטוס טורבו, ששקעו בנהר, זינקו מעל גבעות, התהפכו באוויר וחזרו לנסוע כאילו כלום, ועוד פעלולים עוצרי נשימה שרק בזכות הדגמים הזוהרים, יצא מהם בונד ללא פגע.

המכנה המשותף לכל מכוניות ג'יימס בונד היה כאמור היותן מכוניות ספורט, בהן ניתן לעוף, לקפוץ, לשקוע ולנהל מרדפים עוצרי נשימה.

אולם מאחר והחיים אינם סרט, והפעלולים שמורים לפעלולנים, רצוי ומומלץ שלא לחקות את בונד, למרות שאולי מדגדג לכם לפעמים בדוושה של הגז.

נהיגה בטוחה היא אחד מאבני היסוד להבטחת שלומכם, שלומם של מי שאתכם ברכב וגם שלומם של הסובבים אתכם, כמו נהגים אחרים והולכי רגל.

היום, כשהמודעות לבטיחות בדרכים הולכת וגוברת, קיימת גם תודעה רחבה בנוגע למסלולי ביטוח רכב והרחבות של הכיסויים הביטוחיים, במיוחד כשחברות הביטוח מעודדות נהיגה בטוחה באמצעות הנחות משמעותיות ומבצעים נוספים.

כיום ניתן להתקין ברכב מערכת ניטור נהיגה חכמה, שמסייעת לנהיגה בטוחה. אם התמזל מזלכם וגם אתם בעליה של מכונית יוקרה, חשוב לבטח אותה בהתאם, כראוי לערכה וייחודה, וליהנות ממגוון הטבות VIP השמורות לרכבים ששוויים רב.

תמונה: ויקיפדיה

קבלו הצעת מחיר מהירה ומשתלמת


    הורדת מסמכים