מפתחות דירה להשכרה – על מה צריך להגן

יש לכם דירה להשכרה? על מה אתם צריכים להגן

לפני שאתם משכירים דירה או בית, כדאי להכיר את הסיכונים ואת הפתרונות להגנה על שכר הדירה ועל הנכס. איך מגנים על דירה להשכרה?

יש לכם נכס – דירה או בית – שבכוונתכם להשכיר? ריכזנו עבורכם מספר כללים עליהם חשוב מאוד להקפיד לפני שמציעים דירה להשכרה.

דירה להשכרה – למי אתם משכירים?

אין ספק ששוכר מבוסס כלכלית, עם הכנסה טובה וקבועה ואורח חיים סולידי, עדיף על פני שוכר שהכנסתו מעורפלת, יכולת התשלום שלו בספק ואורח חייו פרוע. במילים אחרות: סביר להניח כי משפחה מסודרת עדיפה על פני צעירים ללא מחויבויות, אבל לעומת זאת סטודנטים צעירים עדיפים כשוכרים על פני צעירים ללא מסלול ברור.

היכולת לבחור את השוכרים תלויה, כמובן, בנכס עצמו ובמיקומו. למשל, דירה להשכרה עם חדר אחד או שניים  לא תתאים למשפחה. לכן, כשלב ראשון, בצעו תחקיר מהיר על דירות דומות באזור כדי לדעת מי הם השוכרים הטיפוסיים. כך תוכלו להבין למה לצפות ולתכנן את צעדיכם בתבונה.
במקרים רבים, אם לא תמיד, שוכר טוב שיכול לשלם קצת פחות עדיף על שוכר מפקפק שמוכן לשלם קצת יותר.

דירה להשכרה – על מה להגן?

גם כאשר מוצאים שוכר טוב ומהימן יש להקפיד להגן על עצמכם. כללי הזהירות בהשכרת דירה מכוונים לשני סיכונים עיקריים: אי עמידה בתשלום שכר הדירה וגרימת נזקים לנכס המושכר.

ההגנה הבסיסית שלכם היא, כמובן, חוזה השכירות שכולל את כל הסעיפים שאמורים להבטיח לכם את ההכנסה ואת השמירה על ערך הנכס המושכר. קיים חוזה סטנדרטי אותו עליכם להכיר היטב ולהבין את פרטיו.
כדאי להיוועץ עם עורך דין על מנת לוודא שהחוזה שאתם מציעים לשוכרים אכן כולל כל מה שצריך, עומד במבחן החוק ואם צריך – להוסיף סעיפים רלוונטיים הנובעים מייחודיות הנכס שלכם.

החוזה הסטנדרטי בדרך כלל מספק, אך חשוב לבדוק ולוודא. העלות של ייעוץ משפטי לפני שאתם יוצאים לדרך משתלמת ביום פקודה.

איך להבטיח שתקבלו את שכר הדירה?

צ'קים דחויים לכל תקופת השכירות – תשלום מראש הוא ההגנה הטובה ביותר, אך במרבית המקרים אין לשוכרים אפשרות לשלם מראש לכל תקופת השכירות, והתשלום מתבצע אחת לתקופה – בדרך כלל פעם בחודש.
יש לקבוע בחוזה דירה להשכרה מועד מוסכם בכל חודש בו מתבצע התשלום בפועל, ולקבל מהשוכר צ'קים דחויים למועדים אלה, לכל תקופת השכירות. כאמור, בדרך כלל 12 צ'קים חודשיים לשנת השכרה.

ערבויות ובטוחות – קיימות מספר דרכים להגנה באמצעות ערבויות: חתימה של ערבים, צ'ק ערבות וערבות בנקאית.
השיטה הטובה והנוחה ביותר היא ערבות בנקאית, שגם מעידה על איתנות פיננסית של השוכר מול הבנק וגם חוסכת טרדה וזמן בעת הצורך.

איך להגן על הנכס?

תיעוד – צלמו את הדירה ואת פרטי הרכוש על מנת שיהיה בידיכם תיעוד מדויק ומפורט של מצב הדירה, הריהוט, מכשירי החשמל לפני תחילת ההשכרה. וודאו כי השוכרים יודעים שיש בידיכם תיעוד כזה.

קביעת כללים – באפשרותכם לקבוע בחוזה איסורים שונים לגבי התנהגות השוכר בנכס שלכם. לדוגמא, איסור על קיום אירועים בנכס, או מחויבות לסיוד וצביעה בתום תקופת השכירות.

ביטוח ביטוח מבנה הדירה הוא, הלכה למעשה, כיסוי חובה עבור משכירי נכסים. אם אתם משכירים דירה מרוהטת ומאובזרת, גם כיסוי לתכולה חשוב מאוד.

בכל מקרה, ורבים נוטים לשכוח זאת, כיסוי צד ג' עשוי לעשות ההבדל ברגע האמת. ב-AIG ביטוח תכולת הדירה כולל גם כיסוי צד ג' ללא עלות נוספת.

הכירו את AIG Rent – ביטוח ייחודי לדירות בהשכרה

פוליסת הביטוח החדשנית AIG Rent הינה פוליסה במסלול ביטוח חדשני עם כיסויים ייחודים גם למשכיר וגם לשוכר מדובר בפוליסה מקיפה וגמישה.

היתרון הייחודי של פוליסת AIG Rent למשכיר (ביטוח מבנה) הינו בסעיפי אחריות צולבת, המבטיח כיסוי לנזק למבנה ללא תלות אם המשכיר או השוכר אחראי לנזק שנגרם וללא חשש מתביעה נגדית.

בנוסף מקנה הגנה גם לשוכר, אם גרם ברשלנות נזק לצד שלישי (כמובן מותנה ברכישת כיסוי צד ג בפוליסה).

יתרונות ייחודים נוספים: ביטול השתתפות עצמית לנזקי מבנה מעל 10,000 ש"ח )למעט נזקי צנרת ורעידת אדמה), כיסוי לנזק בזדון שנגרם ע"י השוכר עד 5,000 ש"ח ועוד דברים טובים ומעניינים.

קראו אודות AIG Rent – פוליסת ביטוח לדירות בהשכרה

קבלו הצעת מחיר מהירה ומשתלמת


    הורדת מסמכים