בנין דירות – דירה בבעלות

דירה בבעלות עם חניה – דברים שכדאי לדעת

מה ההבדל בין דירה בבעלות עם חניה צמודה ולא צמודה, מה מותר ומה אסור לעשות עם חניה צמודה, מי אחראי לביטוח בחניון? קבלו תשובות

אם יש לכם דירה בבעלות, יכול להיות שבבעלותכם גם שטח חניה. בבנייני דירות חדשים זה נפוץ שהדירות כוללות גם מקום חניה אחד או יותר, המשויך לכל דירה, ולפעמים גם מחסן המשויך לכל דירה.
מצב זה עשוי להיות גם בבניינים גבוהים ישנים, שכוללים חניון תת קרקעי שהיה חלק מהבניין המקורי, או שנוסף אחר-כך עם היווצרות הצורך.
יש גם בנייני דירות בהם קיימות חניות המשויכות רק לחלק מבעלי הדירות בבניין. מצב זה אופייני בבתים ישנים במרכזי ערים. בבית צמוד קרקע התופעה של חניה צמודה כמובן רווחת.

כלומר, דירה בבעלות עשויה לכלול גם הצמדות שונות, ביניהן מרפסת וגג, וכאמור חניה ומחסן. נתונים אלה מופיעים ברישום בטאבו.

חניה צמודה וחניה לא צמודה

למעשה, בבנייני דירות בהם יש חניון לשימוש הדיירים, קיימים שני מצבים אפשריים: או שכל חניה מוצמדת לדירה ספציפית, ואז רק לבעלי אותה דירה מותר לחנות באותה חניה, או שיש מספר מקומות חניה כמספר הדיירים ללא הצמדה לדירה ספציפית, ואז כל דייר יכול לחנות היכן שנוח לו, על בסיס "כל הקודם זוכה".

בשני המקרים מקום החניה מהווה חלק מן הרכוש של בעלי הדירה, ומשפיע על שוויה של הדירה. בנוסף, בשני המקרים האחריות על תחזוקת החניה היא של ועד הבית, אשר אחראי, בין השאר, על תחזוקת ותפעול החניון.

מה מותר ומה אסור לעשות עם חניה צמודה?

  • בבניין משותף אסור להשתמש במקום החניה שבבעלותכם לצורך שאינו חניה. כלומר, לא ניתן עפ"י חוק להפוך מקום חניה לשטח אחסון או למחסן בנוי.
  • מותר להשכיר את החניה בנפרד מן הדירה. לדוגמא, דייר שאין בבעלותו רכב רשאי להשכיר את מקום החניה לדייר אחר, או לכל שוכר. תקופת ההשכרה המירבית המותרת היא 25 שנה.
  • אסור למכור את החניה בנפרד מהדירה.

דירה בבעלות עם חניה ועם ביטוח

ביטוח דירה מורכב משתי פוליסות – מבנה ותכולה. ביטוח המבנה כולל גם את חלקי המבנה הצמודים לדירה, בכלל זה חלקו של המבוטח בשטחים המשותפים כגון החניה המשויכת לדירה. כלומר, אם נגרם נזק למקום החניה שלכם, למשל כתוצאה מרעידת אדמה, יש כיסוי.

כמו כן ניתן לרכוש כיסוי וועדי בתים הנותן אף הוא כיסוי לצמודי המבנה המשותפים.

למען הסדר הטוב יצוין, כי כאשר מכוניתכם חונה בחניה היא אינה נחשבת לחלק מתכולת הדירה, וכמובן אינה כלולה בביטוח תכולה, אלא בביטוחי הרכב שלכם.

קבלו הצעת מחיר מהירה ומשתלמת


    הורדת מסמכים