צורת בית מכסף – גרירת משכנתא

גרירת משכנתה – המדריך המהיר, עם טיפ לחיסכון משמעותי

גרירת משכנתה לנכס אחר מבטיחה את התנאים ליתרת המשכנתה. מתי זה אפשרי? מתי זה משתלם? כל התשובות וגם טיפ חשוב: לחסוך בביטוח המשכנתה תמיד אפשר

גרירת משכנתה היא תהליך בו מעבירים משכנתה קיימת מנכס אחד לנכס אחר. המצב הנפוץ הוא בעת מכירת דירה וקניית דירה חדשה במקומה, תוך שימור המשכנתה הקיימת, עם או בלי תוספות נדרשות – אנחנו "גוררים" את המשכנתה שלנו מהדירה אותה מכרנו לדירה אותה רכשנו.

המטרה של גרירת משכנתה לנכס אחר היא פשוטה: שימור התנאים של המשכנתה.
כלומר, אם יש לכם משכנתה "טובה" שקיבלתם בעבר, ואתם יודעים שתתקשו לקבל את אותם תנאים בהווה עבור הדירה החדשה, כדאי לכם לדעת מה זה גרירת משכנתה, ולנסות לבצע זאת, על מנת לשמור על התנאים הטובים של המשכנתה הקיימת.

דוגמא:
אם אתם משלמים משכנתה והיתרה היא 1 מיליון ש"ח, ובמקביל את זקוקים למימון נוסף של 0.5 מיליון ש"ח לרכישת הדירה החדשה – באמצעות גרירת המשכנתה תבטיחו את התנאים הישנים והטובים ליתרה הקיימת, 1 מיליון ש"ח, ועבור התוספת שך חצי מיליון ש"ח תיקחו משכנתה אחרת בתנאים הכי טובים שתוכלו להשיג באותה עת.

גרירת משכנתה: מתי זה אפשרי ומתי זה משתלם?

לא תמיד הדבר אפשרי. קיימים מצבים של סירוב גרירת משכנתה, ולכן מומלץ להשיג מראש אישור עקרוני של הבנק המלווה לתהליך, על מנת לחסוך זמן ותסכול.

באופן מפתיע, לא תמיד זה משתלם, או מעשי מבחינה כלכלית. כדי להמחיש נחזור לדוגמא, בה אתם משלמים בכל חודש 5,000 ש"ח החזר למשכנתה "הטובה", ונדרשים להוסיף 2,000 ש"ח החזר חודשי למשכנתה החדשה. סה"כ אתם צריכים לשלם החזר משכנתאות חודשי בסך 7,000 ש"ח. האם זהו סכום שאתם יכולים לעמוד בו?

אם לא, ככל שניתן לגרור את המשכנתה הקיימת, עדיף לקחת משכנתה חדשה על הסכום הכולל (1.5 מיליון ש"ח), על מנת להבטיח החזר חודשי שניתן לעמוד בו.

גרירת משכנתה כדאי לעשות רק לאחר שבדקתם את כל האפשרויות, ואתם יודעים מהו ההסדר הכלכלי הנכון עבורכם בראייה כוללת וארוכת טווח. לגרור את המשכנתה הקיימת, היא רק אחת מן האפשרויות.

כמה דגשים לפני שיוצאים לגרירת משכנתה

הדרך הנכונה היא כמובן לתכנן הכל מראש, לפני שמוכרים דירה וקונים אחרת. אבל עשויים להיות שני מצבים בהם אתם שוקלים את הרעיון של גרירת משכנתה, לאחר שיצאתם לדרך; אם כבר רכשתם דירה חדשה וכבר יש לאן לגרור את המשכנתה, או שעדיין לא רכשתם דירה אבל כבר מכרתם את דירתכם הקודמת.

במקרה הראשון העניינים פשוטים יחסית (תמיד יש בירוקרטיה "מעצבנת") וכל שנדרש הוא לשנות את הנכס במשכנתה הקיימת. במקרה השני יש תהליך שונה המאפשר לרוכש הדירה להעביר את התשלומים ישירות לבנק, כאשר אתם ממשיכים לשלם את המשכנתה כרגיל. תהליך זה נקרא 'גרירת משכנתה לערבות בנקאית'.

חשוב לדעת כי גרירת משכנתה אפשרית רק באותו בנק בו קיימת המשכנתה שרוצים לגרור. כדאי גם לדעת כמה זמן לוקח תהליך גרירת משכנתה.

בדבר אחד תמיד אפשר לחסוך: ביטוח המשכנתה

שיפור התנאים של ביטוח המשכנתה הוא מהלך שניתן לבצע תמיד, בכל רגע נתון. אם יוצאים לגרירת משכנתה, זו בוודאי הזדמנות מצוינת לבדוק את ביטוח המשכנתה. החיסכון עשוי להצטבר לאלפי, ואף עשרות אלפי שקלים, לאורך חיי המשכנתה – ראו כיצד.

קבלו הצעת מחיר מהירה ומשתלמת